Letní vodácký tábor pro děti a mládež na řece Hron, Slovensko.

River Adventure pro teenagery – Hron 2022

Místo: Slovensko, Banská Bystrica a okolí | Věk: 13 - 19 let | Cena: 4 000 Kč

Upozornění COVID-19

Vodácký tábor na slovenské řece Hron bude uskutečněn pouze v případě, že platná vládní nařízení neztíží realizaci tábora (např. karanténní opatření po příjezdu na Slovensko). Je třeba počítat s tím, že pro cestování patrně bude nutné absolvovat PCR test nebo mít platné očkování. V případě, že vládní opatření znemožní realizaci tábora na Slovensku, bude účastníkům nabídnuta účast na týdenním táboře na řece Vltavě, stejně jako v roce 2021. V případě zrušení tábora ze strany účastníka platí storno podmínky uvedené v přihlášce.

O čem River adventure je? | Co ti to dá? | Co bys potřeboval ještě vědět? | Kdo tábor vede? | Fotogalerie! | Přihláš se!

Hledáš program na léto?

Už nejsi malé děcko a chceš zažít něco jiného než klasický tábor v chatkách s ohranou celotáborovou hrou na téma Pokémoni? Nespokojíš se s pouhou „dovolenou“ s rodiči, ale rád bys něco nevšedního zažil a něco se naučil?

O čem River Adventure – Hron je?

Během 8 dnů potkáme jen pár lidí, Hron nepatří mezi turisticky vyhledávané řeky; přeplněným kempům se vyhneme, bude to jen o nás, zažijeme ticho, na které jsme ve městě již zapomněli. Uslyšíme jen zurčení řeky, praskání ohně, zpěv ptáků… Čekají nás týmové aktivity ve dne i v noci – ne vymyšlené hry, ale ty pravé životní (dohodnout se na nákupu potravin, výběru tábořiště, délky trasy). Nebudeme 8 dní jenom pádlovat, čekají nás i výlety do okolí a plno dalšího. Bude to o práci, dobrodružství, napětí, strachu, radosti, a především překonávání překážek. Jsme tým, naší zásadou je dobrovolnost (do ničeho nenutíme), nesoupeření mezi sebou, nefalšovanost – jsme sami sebou, jsme tým.

Co ti to dá?

Samostatnost. Naučíš se spolehnout především sám na sebe. Nemáš umytý ešus? Smůla, nikdo to za tebe neudělá.

Odpovědnost. Za svá rozhodnutí se naučíš nést odpovědnost.

Budeš sám sebou. Skupina ti nabízí bezpečné prostředí, nikdo tě nebude znát, není třeba „na něco si hrát“, naučíš se mít se rád takový, jaký jsi. Získáš zdravé sebevědomí.

Zpomalení z běžného dne. Nebudeme nikam pospíchat, hnát se za výsledkem, u nás se nesoutěží, veškeré aktivity jsou zaměřené na kooperaci a příjemnou atmosféru.

Přátelství. Budeme ten pravý tým (kapacita pouze 24 účastníků), odpovědní jeden za druhého, a přesto každý sám za sebe.

Dovednosti spojené s pobytem v přírodě. Naučíme tě zajistit si jídlo, postavit si stan, orientovat se na mapě, rozdělat oheň, poradit si v nepříznivém počasí.

Vodácké dovednosti. Základní záběry a kormidlování raftu, kánoe nebo kajaku pod dohledem zkušených instruktorů.

Co bys ještě potřeboval vědět?

Na otázku nelze jednoznačně odpovědět, tvůrcem programu budeš totiž i ty sám; většinou býváme na vodě 4–5 dní, výjimkou nebývají ani pěší výlety do okolí. Expedici zahajujeme v malé vesničce Medzibrod a končíme v Šášovském Podhradí. Nejčastější vodácké etapy bývají: Nemecká – Slovenská Lupča, Medzibrod – Šalková (Banská Bystrica), Vlkanová – Zvolen, Zvolen – Šášovské Podhradí, Šášovské Podhradí – Revištské Podzámčí. Tradicí se již stalo spaní pod širým nebem na zřícenině Pustý hrad nebo Šášov, návštěva Zvolena, zastávka u dřevěného kostelu (UNESCO) v Hronseku nebo 5 km jízda Čiernohronskou železnicou (úzkorozchodná trať) do Čierného Balogu spojená s návštěvou lesnického skanzenu ve Vydrove.

Expedice patří mezi ty náročnější, musíš být schopný ujít alespoň 15 km (klidně v horku nebo dešti) a nesmíš se štítit práce i v pozdních nebo brzkých ranních hodinách. Závodní plavec být nemusíš, ale neměl by ses ponořit hned po 10 záběrech.

Co si sami na ohni uvaříme – neboj, máme zkušenou kuchařku. Začínáme snídaní s teplým čajem, následuje oběd (většinou něco studeného do ruky na vodu), svačina a teplá večeře. Pokud něco nejíš, máš smůlu, nejsme hotel, ale expedice.

Především na zemi – ve stanu (máme stany pro 3 osoby i pro 2) nebo pod širým nebem, budeš-li chtít. Pro spaní vybíráme klidná místa, nerušená davy vodáků. Celkem vystřídáme 3–4 tábořiště: Medzibrod (veřejné tábořiště), Zvolen (soukromá pronajatá louka), Šalková (soukromá pronajatá louka), Šášovské Podhradí (veřejné tábořiště).

V každém tábořišti je pitná voda pro ranní hygienu. Tábořiště v Medzibrodu a v Šášovském Podhradí jsou vybavena teplou sprchou, zbytek dní ti musí stačit řeka jako za starých časů.

Skupina je rozdělena na 2–3 posádky po 8 lidech + 2 dospělí (licencovaní instruktoři vodní turistiky), skupiny se pravidelně střídají na kánoích a raftech (máme i 1 kajak a 2 nafukovací kánoe). Skupiny jsou rozděleny tak, aby byly věkově i dovednostmi vyvážené. Nestane se tedy, že by neměl kdo „odřídit“ náročný jez. Každý účastník včetně vedoucích je vybaven bezpečnostní plovací vestou. Vzadu vždy jezdí kvalifikovaný zdravotník. Zavazadla si v lodích nevozíme, převáží je dodávka (ale může nastat výjimka, o které bychom tě dopředu informovali). S sebou si můžete vzít do lodního pytle to nejnutnější (věci na převlečení nebo peníze).

Ano, pojedeme. Naopak, špatné počasí je žádoucí, při diskomfortu se tvé vlastnosti projeví nejvíce. Neboj, máme za sebou již 10 let zkušeností s pořádáním vodáckých a zážitkových akcí, nějaký ten deštík nás nerozhází. Důležité je mít kvalitní nepromokavé oblečení a mít kuráž.

Přesný seznam věcí zašleme v dostatečném předstihu před akcí. Ze základních věcí jsou potřeba: spací pytel, karimatka, jídelní miska (ešus), lžička, toaletní papír, houbička na nádobí, nepromokavá bunda, boty do vody (stačí staré tenisky), baterka, nůž, pokrývka hlavy… a hlavně, všechno zabalené v co nejmenší tašce, žádný kufr!

Kdo tábor vede?

Jakub Vlach

terapeut, kouč, pedagog, lektor

Jakub Vlach
Jakub se více než 10 let věnuje rozvoji měkkých dovedností; pracuje se studenty, pedagogy, malými i staršími dětmi, manažery firem; rád se vzdělává, cestuje a vymýšlí nové věci. Jeho parketou je oblast komunikace, sebezkušenostní učení a práce se skupinovou dynamikou. Na Expedici je hlavním instruktorem programu. Vystudoval sociální pedagogiku (Mgr.) a vychovatelství pro speciálně výchovné instituce (Mgr.), absolvoval přes 1000 hodin dalšího vzdělávání (např. komplexní výcvik v systemické supervizi a koučování pro pomáhající profesionály, sebezkušenostní výcvik KVP pro vedení tříd a skupin osobnostního rozvoje, výcvik měkkých dovedností pro práci se skupinou). Aktuálně pracuje jako metodik a koordinátor vzdělávání ve SVČ Kroužky pro děti Praha, věnuje se soukromé praxi (spoluvize.cz) a spolupracuje s dalšími subjekty (např. Vzdělávací institut Středočeského kraje, Národní institut dalšího vzdělávání apod.).

Lukáš Novák

technický poradce, pedagog, lektor a zdravotník

Lukáš Novák
Lukáš v posledních letech odbočil v profesní dráze z pedagogiky volného času k technickému odvětví chytrých budov a celkově jejich správy, specializuje se jako programátor na PLC automaty k technologiím MaR (měření a regulace). Bez těchto technologií se již neobejde žádná z nových administrativních budov v Praze. Dříve působil jako manažer v cestovní kanceláři Novach s.r.o., kde vedl odvětví náplně volného času mládeže, tj. například školy v přírodě, adaptační kurzy, dětské tábory, přednášky, kurzy. Vyzkoušel si také práci vychovatele ve školní družině. Již od dětství jezdil na mnoho různých táborů (stanové i na budově), které ho svou náplní a zkušenými vedoucími učarovaly natolik, že v roce 2008 založil společně s Jakubem oddíl The trip to fancy, z. s., který od té doby (již 12 let) vede. Lukáš je kvalifikovaný instruktor vodní turistiky a má též kurz zdravotníka zotavovacích akcí od Českého červeného kříže.

Fotogalerie

Cena

doprava termín cena sleva*
vlastní 15. 7. – 22. 7. 2022 4 490 Kč 4 000 Kč
z Prahy 4 990 Kč 4 490 Kč
*Cena pro účastníky z minulých let.

Cena zahrnuje:

Dopravu na tábor z Prahy, Kolína, Pardubic, České Třebové, Zábřehu na Moravě, Olomouce, Hranic na Moravě, Valašského Meziříčí, Vsetína.

Přepravu zavazadel během vodácké plavby

Ubytování v kempech

Stravování

Zapůjčení vodáckého vybavení: kánoe, kajak, rafty, pádla, vesty, lodní barely

Licencované instruktory vodní turistiky s mnohaletou praxí

Zapůjčení táborového vybavení: stany, sekyry, pily apod.

Tábor je možné hradit na splátky!Přihlašuji se na tábor

O táboru
Zákonný zástupce
Účastník
Kontrola proti robotům
Vaše dotazy *Přihláška je pro nás závazná teprve po uhrazení zálohy, nebo zaslání tištěné přihlášky (informace obdržíte po odeslání této přihlášky).