Letní vodácký tábor pro děti a mládež na řece Hron, Slovensko.

River Adventure Hron + Dunajec 2024

Místo: Slovensko, Polsko | Věk: 13 - 17 let | Cena: 6 990 Kč

O čem River adventure je? | Co ti to dá? | Co bys potřeboval ještě vědět? | Kdo tábor vede? | Fotogalerie! | Přihláš se!

Hledáš program na léto?

Už nejsi malé děcko a chceš zažít něco jiného než klasický tábor v chatkách s ohranou celotáborovou hrou na téma Pokémoni? Nespokojíš se s pouhou „dovolenou“ s rodiči, ale rád bys něco nevšedního zažil a něco se naučil?

O čem River Adventure letos bude?

Během 8 dnů potkáme jen pár lidí, Hron ani Dunajec nepatří mezi turisticky vyhledávané řeky; přeplněným kempům se vyhneme, bude to jen o nás, zažijeme ticho, na které jsme ve městě již zapomněli. Uslyšíme jen zurčení řeky, praskání ohně, zpěv ptáků… Čekají nás týmové aktivity ve dne i v noci – ne vymyšlené hry, ale ty pravé životní (dohodnout se na nákupu potravin, výběru tábořiště, délky trasy). Nebudeme 8 dní jenom pádlovat, čekají nás i výlety do okolí a plno dalšího. Bude to o práci, dobrodružství, napětí, strachu, radosti, a především překonávání překážek. Jsme tým, naší zásadou je dobrovolnost (do ničeho nenutíme), nesoupeření mezi sebou, nefalšovanost – jsme sami sebou, jsme tým.

Kromě toho, že splujeme řeku Hron (Nemecká - Zvolen), splujeme i trochu divočejší (i čistější) řeku Dunajec, která protéká slovensko-polskou hranicí a národním parkem Pieniny (Sromowce Wyzne - Stary Sacz). Celou výpravu podnikneme "na těžko", tzn. bez doprovodného vozidla, budeme odkázáni jenom sami na sebe a úzkou skupinu maximálně 14 lidí.

Co ti to dá?

Samostatnost. Naučíš se spolehnout především sám na sebe. Nemáš umytý ešus? Smůla, nikdo to za tebe neudělá.

Odpovědnost. Za svá rozhodnutí se naučíš nést odpovědnost.

Budeš sám sebou. Skupina ti nabízí bezpečné prostředí, nikdo tě nebude znát, není třeba „na něco si hrát“, naučíš se mít se rád takový, jaký jsi. Získáš zdravé sebevědomí.

Zpomalení z běžného dne. Nebudeme nikam pospíchat, hnát se za výsledkem, u nás se nesoutěží, veškeré aktivity jsou zaměřené na kooperaci a příjemnou atmosféru.

Přátelství. Budeme ten pravý tým (kapacita pouze 12 + 2 účastníků), odpovědní jeden za druhého, a přesto každý sám za sebe.

Dovednosti spojené s pobytem v přírodě. Naučíme tě zajistit si jídlo, postavit si stan, orientovat se na mapě, rozdělat oheň, poradit si v nepříznivém počasí.

Vodácké dovednosti. Základní záběry a kormidlování raftu, kánoe nebo kajaku pod dohledem zkušených instruktorů.

Co bys ještě potřeboval vědět?

Na otázku nelze jednoznačně odpovědět, tvůrcem programu budeš totiž i ty sám; většinou býváme na vodě 5–6 dní, výjimkou nebývají ani pěší výlety do okolí. Expedici zahájíme v malé vesničce Medzibrod (Slovensko) a zakončíme ve městě Stary Sacz (Polsko). První řekou, kterou pokoříme bude Hron (pravděpodobné etapy: Nemecká – Slovenská Lupča, Slovenská Lupča – Vlkanová, Vlkanová – Zvolen), druhou v pořadí bude řeka Dunajec (pravděpodobné etapy: Spišská Stará Ves - Kroščenko, Kroščenko - Tylmanowa, Tylmanowa - Starý Sacz). Kromě toho nás čeká spaní pod širým nebem na zřícenině Pustý hrad, návštěva Zvolena, zastávka u dřevěného kostelu (UNESCO) v Hronseku, výlet do NP Pieniny - vrch Tři Koruny, Pieninský hrad. Stručný harmonogram může vypadat takto: 1 den - odjezd z Prahy v ranních hodinách - příjezd do Medzibrodu 2 den - etapa Nemecká - Slovenská Lupča 3 den - etapa Slovenská Lupča - Vlkanová 4 den - etapa Vlkanová - Zvolen 5 den - Výlet do Zvolenu; přesun do Spišské Staré Vsi 6 den - etapa Spišská Stará Ves - Kroscienko nad Dunajcem 7 den - etapa Kroscienko nad Dunajcem - Tylmanowa 8 den - Tylmanova - Starý Sacz 9 den - návrat lůžkovým vlakem, do Prahy příjezd kolem 7 hodiny ranní

Expedice patří mezi ty náročnější, musíš být schopný ujít alespoň 15 km (klidně v horku nebo dešti) a nesmíš se štítit práce i v pozdních nebo brzkých ranních hodinách. Závodní plavec být nemusíš, ale neměl by ses ponořit hned po 10 záběrech, nezbytnou podmínkou je schopnost uplavat alespoň 100 m.

Co si sami na ohni uvaříme – jedním z cílů expedice je se naučit postarat sám o sebe - neboj, ve štychu tě nenecháme. Začínáme snídaní s teplým čajem, následuje oběd (většinou něco studeného do ruky na vodu), svačina a teplá večeře. Pokud něco nejíš, máš smůlu, nejsme hotel, ale expedice.

Především na zemi – ve stanu (máme stany pro 3 osoby) nebo pod širým nebem, budeš-li chtít. Pro spaní vybíráme klidná místa, nerušená davy vodáků. Celkem vystřídáme 3–4 tábořiště: Medzibrod, Slovenská Lupča, Zvolen (soukromá pronajatá louka), Červený Kláštor, Kroscienco nad Dunajcem, Tylmanowa.

V každém tábořišti je pitná voda pro ranní hygienu. Většina tábořišť je vybavena teplou sprchou, zbytek dní ti musí stačit řeka jako za starých časů.

Řeku splouváme na klasických plastových kánoích typu Vydra nebo Samba. Skupinu 12ti dětí (6 kánoí) vedou 2 licencovaní instruktoři vodní turistiky a kvalifikovaný zdravotník. Každý účastník včetně vedoucích je vybaven bezpečnostní plovací vestou. Zavazadla si vozíme v lodích v barelech nebo lodních vacích - je tedy nezbytné mít co nejmenší zavazadlo.

Ano, pojedeme. Naopak, špatné počasí je žádoucí, při diskomfortu se tvé vlastnosti projeví nejvíce. Neboj, máme za sebou již 10 let zkušeností s pořádáním vodáckých a zážitkových akcí, nějaký ten deštík nás nerozhází. Důležité je mít kvalitní nepromokavé oblečení a mít kuráž.

Přesný seznam věcí zašleme v dostatečném předstihu před akcí. Ze základních věcí jsou potřeba: spací pytel, karimatka, jídelní miska (ešus), lžička, toaletní papír, houbička na nádobí, nepromokavá bunda, boty do vody (stačí staré tenisky), baterka, nůž, pokrývka hlavy… a hlavně, všechno zabalené v co nejmenším zavazadle - ne v kufru!

Kdo tábor vede?

Jakub Vlach

terapeut, kouč, pedagog, lektor

Jakub Vlach
Jakub se více než 10 let věnuje rozvoji měkkých dovedností; pracuje se studenty, pedagogy, malými i staršími dětmi, manažery firem; rád se vzdělává, cestuje a vymýšlí nové věci. Jeho parketou je oblast komunikace, sebezkušenostní učení a práce se skupinovou dynamikou. Na Expedici je hlavním instruktorem programu. Vystudoval sociální pedagogiku (Mgr.) a vychovatelství pro speciálně výchovné instituce (Mgr.), absolvoval přes 1000 hodin dalšího vzdělávání (např. komplexní výcvik v systemické supervizi a koučování pro pomáhající profesionály, sebezkušenostní výcvik KVP pro vedení tříd a skupin osobnostního rozvoje, výcvik měkkých dovedností pro práci se skupinou). Aktuálně pracuje jako metodik a koordinátor vzdělávání ve SVČ Kroužky pro děti Praha, věnuje se soukromé praxi (spoluvize.cz) a spolupracuje s dalšími subjekty (např. Vzdělávací institut Středočeského kraje, Národní institut dalšího vzdělávání apod.).

Anna Müllerová

pedagog, lektor, zdravotník

Anna Müllerová
Anička pracuje jako pedagog a asistent pedagoga na ZŠ Naše škola Praha a také studuje poslední ročník na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy obor učitelství pro 1. stupeň. Mezi její odborné zájmy patří výuka matematiky podle Hejného, práce s dětmi mimořádně nadanými, práce s dětmi s odlišným mateřským jazykem apod. Práce se skupinou je zkrátka náplní jejího života. Ať už jí dáte prvňáky nebo dospělé, s každou partou si dokáže poradit. Zkušenosti má s pořádáním táborů v duchu zážitkové pedagogiky, lyžařských kurzů pro školy, výprav do neznáma i vedením volnočasových klubů. Ve volném čase ráda čte, cestuje, především chodí po horách a toulá se krajinou. „V podstatě vyrostla v přírodě,“ jak sama dodává. Zajímá se o komunikaci, práci s atmosférou, témata týkající se ženství a hledání identity. Absolvovala zážitkový kurz Zdravotníka zotavovacích akcí od organizace ZDrSEM, tuto pozici vykonává i u nás.

Fotogalerie

Cena

doprava termín cena sleva*
vlastní 14. 7. – 22. 7. 2024 7 290 Kč 6 990 Kč
z Prahy 7 290 Kč 6 990 Kč
*Cena při přihlášení do 15. 3. 2024!
*Kurzu se není možné zúčastnit, pokud jste tento ho již absolvovali v minulém roce, pracujeme pokaždé s novou skupinou účastníků, s novou dynamikou. Zájemci z minulých let mohou využít turistický putovní tábor (jako samostatný autorský kurz) nebo tábor na řece Vltavě.

Cena zahrnuje:

Dopravu na tábor z Prahy, Kolína, Pardubic, České Třebové, Zábřehu na Moravě, Olomouce, Hranic na Moravě, Valašského Meziříčí, Vsetína.

Ubytování v kempech

Stravování

Zapůjčení vodáckého vybavení: kánoe, kajak, rafty, pádla, vesty, lodní barely

Licencované instruktory vodní turistiky s mnohaletou praxí

Zapůjčení táborového vybavení: stany, sekyry, pily apod.

Tábor je možné hradit na splátky!



Přihlašuji se na tábor

O táboru
Zákonný zástupce
Účastník
Kontrola proti robotům
Vaše dotazy *Přihláška je pro nás závazná teprve po uhrazení zálohy, nebo zaslání tištěné přihlášky (informace obdržíte po odeslání této přihlášky).